NADWRAŻLIWOŚĆ POKARMOWA
Niewłaściwa reakcja na to co jemy zdarza się coraz częściej. Jeśli reakcja jest gwałtowna, występuje bezpośrednio po spożyciu pokarmu, łatwo „wyłapać” co nam szkodzi. Jest to reakcja alergiczna typu I, IgE-zależna, tzw. klasyczna alergia pokarmowa.
Już w starożytności Lukrecjusz zauważył, że „ co dla jednego jest pokarmem, jest trucizną dla drugiego. ”
Nadwrażliwość na dany pokarm ujawnia się najczęściej po kilku dniach od spożycia nietolerowanego składnika. Jest to reakcja opóźniona typu III z udziałem kompleksów immunologicznych IgG, nazywana często „nietolerancją pokarmową”, czyli rodzajem nadwrażliwości na pokarmy. Przeciwciała razem z fragmentami spożywanych pokarmów (antygenów pokarmowych), mogą tworzyć kompleksy immunologiczne i wywierać szkodliwy wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, powodując przewlekły stan zapalny. Mogą to być miejscowe objawy lub uogólnione, niespecyficzne ze strony różnych układów:
Układ pokarmowy – wymioty, wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, kolki, uczucie pełności, trudności z utrzymaniem masy ciała (nadwaga lub niedowaga), zespół złego wchłaniania, zapalenie jelit; nasilenie objawów takich schorzeń jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół jelita drażliwego;
Skóra – atopowe zapalenie skóry, trądzik, łuszczyca, pokrzywka, suchość skóry, świąd skóry, wypryski;
Układ oddechowy – nieżyt nosa, astma, zapalenie zatok, częste infekcje;
Układ mięśniowo–szkieletowy– zapalenie i bóle stawów, bóle i osłabienie mięśni, fibromialgia;
Układ nerwowy – migreny, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, depresja, lęki, zmęczenie, nadmierne pobudzenie, bezsenność, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
Inne – zatrzymywanie wody, zaczerwienienie oczu, łzawienie oczu, spuchnięte powieki, zaburzenia ciśnienia tętniczego krwi.
Celem terapii nadwrażliwości pokarmowej jest nadanie tolerancji na pierwotnie szkodliwy pokarm. Aby taki efekt uzyskać stosuje się dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu z diety na określony czas produktu lub grupy produktów powodujących reakcje nadwrażliwości. Poza wyłączeniem z żywienia produktu wywołującego reakcję, należy zastąpić go produktami pochodzącymi z różnorodnych grup żywnościowych, dostarczających takich samych właściwości odżywczych i funkcjonalnych. Po zakończeniu eliminacji wprowadza się ponownie nietolerowane wcześniej pokarmy w określonym schemacie.
JAK SIĘ PRZEBADAĆ W KIERUNKU NADWRAŻLIWOŚCI POKARMOWEJ ?
Można wykonać test ilościowy w profesjonalnym laboratorium, szukając takiego w okolicy.
Można także przebadać się samodzielnie w domu wykorzystując test FoodDetective, test jest powszechnie dostępny do kupienia. Można również wykonać go w gabinecie SylVita, gdzie oprócz badania otrzymają Państwo interpretację wyniku oraz zalecenia i wskazówki żywieniowe.
Test FoodDetective jest rodzajem „przyłóżkowej” szybkiej diagnostyki laboratoryjnej. Mechanizm testu polega na wykryciu metodą ELISA nadmiernej ilości charakterystycznych przeciwciał wytwarzanych wobec konkretnych białek pokarmowych we krwi pacjenta. To szybka, jakościowa metoda wykrywania przeciwciał w klasie G, w kierunku 59 różnych antygenów pokarmowych pogrupowanych w 46 dołkach reakcyjnych. Badanie jest wykonywane z kropli krwi pobranej z palca.
Lista badanych antygenów pokarmowych:
- Zboża – owies, pszenica, ryż, kukurydza, żyto, pszenica durum, gluten
- Orzechy – migdały, orzech brazylijski, orzech nerkowca, orzech włoski, ziarno kakaowca
- Strączkowe – groch, soczewica, fasola, orzech ziemny, soja
- Mięso – kurczak, jagnięcina, wołowina, wieprzowina
- Ryby – ryby białe (łupacz, dorsz, flądra), ryby słodkowodne (łosoś, pstrąg), tuńczyk
- Skorupiaki i mięczaki – krewetka, krab, homar, małż jadalny
- Warzywa – brokuły, kapusta, marchew, por, ziemniak, seler, ogórek, papryki (czerwona, żółta, zielona), pomidor
- Owoce – grejpfrut, melony (kantalupa, arbuz), jabłko, czarna porzeczka, oliwki, pomarańcza, cytryna, truskawka
- Jajo kurze – razem żółtko i białko
- Mleko krowie
- Pozostałe – herbata, imbir, czosnek, grzyby, drożdże
Pozytywna reakcja na drożdże nie oznacza infekcji z gatunku Candida albicans.
Pozytywna reakcja na drożdże nie jest potwierdzeniem choroby Crohna.
UWAGA ! Badanie FoodDetective nie zastępuje porady lekarskiej i służy wyłącznie jako wskazówka w zakresie stosowania diety. Producent testu firma Cambridge Diagnostics (Polska) Sp. z o.o. zaleca, aby wszelkie zmiany w diecie wprowadzać dopiero po konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą od spraw żywienia (dietetykiem lub lekarzem dietetykiem).